real estate broker

Daniel Snyder

Daniel Marc Snyder (born November 23, 1964) is a businessman who is the majority owner of the Washington Redskins American football team, founder of Snyder Communications and primary investor in Red Zebra Broadcasting, which is home to the Redskins Radio ESPN.

Posted: 2019-03-03By: pandao

David Schweikert

David S. Schweikert (born March 3, 1962) is a member of the United States House of Representatives from Arizona, serving since 2011. He is a member of the Republican Party. Schweikert currently represents Arizona's 6th congressional district, which includes most of northern Phoenix as well as Scottsdale, Paradise Valley, and Cave Creek. He previously represented the 5th District from 2011 to 2013.

Posted: 2019-03-03By: pandao

Gary Herbert

Gary Richard Herbert (born May 7, 1947) is an American politician serving as the 17th and current Governor of Utah since 2009. A member of the Republican Party, he chaired the National Governors Association during the 2015–2016 cycle.

Posted: 2019-03-03By: pandao

Jeff Duncan

Jeffrey Darren Duncan (born January 7, 1966) is an American politician who has been the United States Representative for South Carolina's 3rd congressional district since 2011. Duncan, a Republican, previously served as a member of the South Carolina House of Representatives.

Posted: 2019-03-03By: pandao

Nicolas Berggruen

Nicolas Berggruen (; born 10 August 1961) is a philanthropist and investor. A dual American and German citizen, he is the founder and president of Berggruen Holdings, a private investment company and the Berggruen Institute, a think tank that works on addressing governance issues as well as the cultures and philosophies behind political systems. Through the Berggruen Institute he is also a co-founder, with the Washington Post, of The WorldPost, a media publication dedicated to global issues.

Posted: 2019-03-03By: pandao

Ted Baillieu

Edward Norman Baillieu (born 31 July 1953) is a former Australian politician who was Premier of Victoria from 2010 to 2013. He was a Liberal Party member of the Victorian Legislative Assembly from 1999 to 2014, representing the electorate of Hawthorn. He was elected leader of the Liberal Party in opposition in 2006, and served as Premier from 2010 until 2013 after winning the 2010 state election. He resigned as Premier on 6 March 2013, and was succeeded by Denis Napthine.

Posted: 2019-03-03By: pandao

Tony Cardenas

Antonio Cárdenas (born March 31, 1963) is an American politician who has served as the United States Representative for California's 29th congressional district since January 2013.

Posted: 2019-03-03By: pandao